O bóru

Bór je prvek vyskytující se v živých organismech, který má pozitivní vliv na řadu jeho funkcí. Vliv bóru na lidské tělo byl velmi opomíjen a až v nedávné době začali vycházet vědecké studie a články popisující jeho pozitivní vliv na živé organismy a člověka. Podívejte se, v čem je Bór prospěšný a proč byste jej neměli opomíjet ve své životosprávě.

Příjem bóru

V Evropě je příjem bóru z potravy v rozpětí 0.8 až 1.9 mg/d. Prozatím nebylo stanoveno optimální množství denního příjmu bóru, ovšem studie poukazují, že vyšší příjmy mají významný prospěch pro lidské zdraví, protože bylo zjištěno, že při výrazně vyšších denních dávkách boru dochází např. k snížení výskytu osteoporózy a artritidy nebo k zvýšení hladiny vitamínu D i přes zimní měsíce. Tyto poznatky poukazují na to, že dávky z přirozené stravy nejsou dostatečné a vlivem toho dochází k rychlejšímu stárnutí a opotřebení lidského těla.

Důsledkem nedostatečnosti příjmu bóru z přirozené stravy je nižší obsah bóru ve stravě vlivem dnešního průmyslovému pěstování za účasti pesticidů, herbicidů a dalších chemických látek . Následkem toho rostliny nepřijímají životně důležitý bór obsažený v půdě. Dále na to má vliv jídelníček složený z potravin, ve kterých se bór příliš nevyskytuje a vyšší míra stresu.

 

Bór a jeho vliv na zdraví kostí, kloubů a měkkých tkáních

Jedním z důležitých vlastností bóru je zlepšení produkce a aktivity vitamínu D, hořčíku, a steroidních hormonů, které výrazně ovlivňují správný metabolismus vápníku a snižují demineralizaci kostí. V kostech se nachází 99 % vápníku obsaženého v lidském těle, při nedostatku bóru dochází k zvýšenému uvolňování vápníku a k řídnutí struktury kostí, kloubů a zubů, čímž dochází k snížené pevnosti a řadě onemocnění např. Osteoporóza nebo kazivost zubů. Uvolněný vápník je vyloučen z těla, ale část uvolněného vápníku se může usadit v těle a způsobovat bolesti. Při správném množství bóru v těle dochází k rozpouštění tohoto nesprávně usazeného vápníku. Problémy, které jsou nejčastěji postihovány nesprávným usazováním vápníku jsou: zvápněné cévy, ostruhy na patách, osteofyty, vápenaté usazeniny na páteři, karpální tunely, ztuhlost svalů, vápníkové ledvinové a žlučníkové kameny.

 

Protizánětlivé účinky a Artritida

Bór má protizánětlivé účinky, a tedy je vhodný na léčbu různých zánětlivým onemocnění, protože reguluje produkci a aktivitu enzymů (serinproteáza) a cytokinů podílejících se na protizánětlivé reakci a zároveň významně zvyšuje produkci a aktivitu antioxidantů (superoxid dismutáza), které neutralizují volné radikály, a tím chrání před oxidačním stresem.

 

Zvýšení využitelnosti vitamínu D v těle

Bór potlačuje aktivitu enzymu (24-hydroxylázy) primárně odpovědného za rozklad (katabolismus) vitamínu D, tím spolu s hořčíkem zvyšuje dostupnost vitaminu D v těle, což je velmi výhodné především v zimních měsících, kdy dochází k nízké produkci vlivem nižší intenzity slunečního světla. Pozitivní účinky vitamínu D jsou regulace hladiny vápníku a fosforu v krvi, podpora funkce imunitního systému a velmi dobré protivirové účinky.

 

Zlepšení mozkové aktivity

Bór se podílí na odvápňování nervových spojů a tím zvyšuje jejich průchodnost. Důsledkem toho dochází ke zvýšení vysoko-frekvenční elektrické aktivity mozku, což vede ke zlepšení duševní bdělosti, psychomotorických schopností, motorické rychlosti a obratnosti, kognitivních procesů pozornosti a krátkodobé paměti.

 

Zvýšení přirozené tvorbu pohlavních hormonů

Dostatečný přísun bóru vede k zvýšení přirozené tvorby estrogenů a testosteronu. Pohlavní hormony jsou v krvi navázány na globulin a dokud nedojde k jejich uvolnění, tak nemohou vykonávat svou funkci v těle. Suplementací bóru dojde k vyššímu uvolnění vazeb a zvýšení hladiny pohlavních hormonů těle.

 

Snížení rizika rakoviny

Bór tlumí růst a reprodukci rakovinných buněk prostaty, prsu, děložního čípku a plic. Díky tomu má pozitivní vliv na prevenci a léčbu rakoviny v těchto tkáních. Navíc díky podpoře přirozené tvorby sexuálních hormonů je bór vhodnou alternativou pro hormonální léčbu, protože na rozdíl od hormonální léčby nezvyšuje riziko rakoviny.

 

Bór a hořčík

Bór zvyšuje vstřebatelnost hořčíku do kostí. Přibližně 60 % hořčíku se nachází v kostech a zubech, kde je nezbytný pro funkci klíčových enzymů pro metabolismus vápníku. Hořčík je dále nezbytný v živých buňkách pro funkci více než 300 enzymů zapojených v lipidech, bílkovinách a syntéze nukleových kyselin (DNA a RNA). Tím se podílí na tvorbě energie (ATP) v buňka a spousty dalších funkcí.

Hořčík je velmi důležitý pro přenos nervových vzruchů, snížení křečí, zlepšení svalové a srdeční kontrakce, regulaci hladiny cukru a cholesterolu v krvi, krevního tlaku, štítné žlázy a podporu imunitního systému.

 

 

 


 

Bór a Hořčík obsažený v BORMAGU jsou čistě přírodní látky!

Bormag 018w
BorMag Osteo Plus
Skladem

BORMAG® je kombinovaný přípravek určený pacientům s nedostatkem minerálů BÓRU a HOŘČÍKU, který způsobuje nedostatečnou pevnost (kostí, zubů), hybnost a pružnost (kloubů), svalové křeče a zvýšenou míru únavy, psychického vyčerpání a sníženou imunitu.
Jedno balení na dva měsíce!