O bóru

Jaké má účinky bór na naše tělo?

Borax a kyselina boritá mají v podstatě stejný vliv na zdraví. Bór má antiseptické, protiplísňové a protivirové schopnosti, avšak pouze mírně protibakteriální. V rostlinách, stejně jako ve zvířatech, je boron nutný, aby se udržovala správná pevnost a funkce pojivových tkání, včetně buněčných stěn. Vyskytuje se v těle ve všech tkáních, ale především v přívěscích štítné žlázy, dále pak v kostech a zubech. Je nezbytný pro zdravou stavbu a funkci kostí a chrupavky. Dále reguluje absorpci vápníku, magnesia a fosforu díky svému vlivu na hormonální funkci přívěsků štítné žlázy. Co je jód štítné žláze, to je boron přívěskům.

Nedostatek boronu způsobuje hyperaktivitu přívěsků štítné žlázy a nadbytečnou hormonovou produkci způsobující nadměrný obsah vápníku v krvi, který uvolňuje z kostí a zubů. To vede s věkem k zavápnění měkkých tkání, především endokrinních žláz, hlavně šišinky, a také vaječníků, ke křečím a svalové ztuhlosti, k cévní skleróze, osteoporóze, zavápnění ledvin, ledvinovým kamenům a eventuálně k selhání ledvin. Spolu s nedostatkem hořčíku je zásadní příčinou poškození kostí a zubů. Boron má vliv na metabolismus steroidních a zvláště pak sexuálních hormonů. Zvedá nízkou hladinu testosteronu u mužů a estrogenu u žen po menopauze. Také aktivuje vitamin D, čímž mimo jiné zvyšuje příjem vápníku a jeho ukládání v kostech, oproti ukládáni v měkkých tkáních. Dále má příznivé účinky v případě potíží s cévním systémem, zrakem, rovnováhou, pamětí a vědomím a na lupénku.

Německý výzkumník Dr. Paul Gerhart Seeger prokázal, že rakovina běžně začíná zesláblostí buněčných stěn. Vzhledem k tomu, že nedostatek boronu je dnes běžnou záležitostí, může být jednou z hlavních příčin vzniku růstu rakovinných nádorů. Sloučeniny boronu mají protirakovinné vlastnosti a jsou potentním prostředkem proti osteoporóze, zánětům a nedostatku tuků v krvi. Dále je aktivní proti srážlivosti krve a nádorovým agentům.

 

Osteoporóza a sexuální hormony

Nedostatek boronu nesmírně zvyšuje vylučování vápníku a hořčíku močí. Doplněk boraxu snižuje vylučování těchto dvou minerálů až o 50%. Vzhledem k tomu, že většina této ztráty pochází z kostí a zubů, nedostatek boronu může být hlavní příčinou těchto ztrát a tím osteoporózy a kazivosti zubů. Odhaduje se, že 55% populace přes 50 let trpí osteoporózou a že kolem 80% z toho jsou ženy. Celosvětově trpí touto nemocí třetina žen a dvanáctina mužů a je příčinou miliónů zlomenin každým rokem. Krysy s vyvolanou osteoporosis byly krmeny přídavkem boraxu po 30 dní s tím výsledkem, že jejich kosti pak byly srovnatelné s kostmi zdravých krys kontrolní skupiny a skupiny doplňované ostradiolem (umělý estrogen).

Tento blahodárný vliv boraxu na kosti lze přisoudit dvěma vzájemným jevům. Vyšší obsah boronu v kostech je zpevňuje spolu s normalizací sexuálních hormonů, které stimulují růst nové kostní tkáně. Nízké úrovně estrogenu po přechodu jsou považovány za hlavní příčinu osteoporózy u žen. Úbytek testosteronu u mužů probíhá daleko pomaleji a to se nejspíše odráží i v rozdílu výskytu osteoporózy mezi pohlavími. Nedávný výzkum zjistil, že dodávání boronu u žen po přechodu zdvojnásobí nejaktivnější krevní estrogen, 17-beta oestradiol, na úroveň dosaženou hormonálním léčením. Stejně tak se vice než zdvojnásobila hladina krevního testosteronu u mužů. Zatímco u konvenčních terapií dochází ke zvýšení rizika rakoviny prsů a dalších orgánů, toto není známo u hormonů pocházejících z vlastní produkce těla, byť i podpořené dodáváním boronu.

Prováděná studie u mužů 29 – 50 let zjistila, že hladina volného testosteronu (té nejdůležitější formy) se zvýšila o třetinu denním doplňkem 100mg boraxu po dobu jednoho týdne. To je speciálně zajímavé pro kulturisty. Výzkum působení bóru také ukázal, že zvýšená hladina testosteronu je nápomocná při regresi nádorového růstu prostaty, snižování její zánětlivosti a snižovaní PSA markerů, oproti farmaceutickým a zdravotnickým preferencím chemického kastrování mužů s touto rakovinou. Dále bylo zjištěno, že se po boronu významně zlepšila chápavost a paměť starších jedinců, možná právě díky vyrovnání hormonálních hladin a posílení buněčných stěn v mozku. (a možná taky odvápněním včetně šišinky)

 

Metabolismus vápníku a hořčíku

Zhruba polovina hořčíku obsaženého v těle se nachází v kostech a druhá ve tkáních. Pouze jedno procento se nachází v krvi a ledviny se snaží tuto krevní hladinu udržet odstraňujíce přebytky. Na druhé straně je 99% vápníku v kostech a zbytek v mezibuněčné míze (a krvi). Svaly se stahují s přístupem vápníku do buněk a uvolní se vypuzením vápníku z buněk přičemž magnesium vstoupí (Říká teorie). Tato pumpa vyžaduje hodně energie a pokud jí mají buňky málo, vápník se může v buňkách hromadit. Nedostatek energie může mít příčinu v napadení candidou, špatném metabolismu cukrů a tuků, v různých dalších nedostatcích a akumulaci jedů a zplodin. To vede k pouze částečnému uvolnění svalstva, k jeho ztuhlosti a ke křečím, ke špatné cirkulaci krve a mízy. Čím víc vápníku se přesunuje z kostí do měkkých tkání, tím jsou problémy horší. Nervové buňky také mohou akumulovat vápník, což vede ke špatnému přenosu nervových impulsů. Dále zavápnění způsobuje oční katarakty, snižuje se hormonální produkce se zavápněním žláz a i další tkáně jsou hendikepované. Zavápnění zároveň způsobuje nedostatek hořčíku v buňkách a ten je potřebný k aktivaci nespočetného množství enzymů. Jeho nedostatek způsobuje neefektivní produkci energie.

Další problém se zavápněním je poškozování buněčných stěn, což zaviňuje jejich špatnou průchodnost. Pokud zavápnění přeroste kritickou mez, buňka odumře. Zde můžeme vidět důležitost boronu coby regulátoru funkcí buněčné výměny, speciálně vyrovnanosti vápníku a hořčíku. S nedostatkem boronu nemůže hořčík dovnitř a vápník ven. Toto je stav stárnutí a nedostatek boronu k němu přispívá. Při dobrém zdraví a hlavně v mladém věku je poměr vápník/hořčík 2:1 normální a prospěšný v běžné zdravé dietě. S postupujícím věkem si však při nedostatku boronu pořídíme stav, kdy potřebujeme čím dál tím víc hořčíku a méně vápníku. Aby byl boron plně efektivní při nápravě zvápenatělých tkání, je třeba doplňovat spoustu hořčíku. Starším lidem doporučuji 400 – 600mg hořčíku spolu s boraxem během dne. Nicméně ústní hořčík může být omezen svým projímavým účinkem a zde je možnost ho doplňovat přes pokožku při chronických kloubních onemocněních. Pochybuji, že je vůbec třeba doplňovat vápník. Podle mého mají postižení dostatek vápníku uskladněného v měkkých tkáních, kam nepatří, a dodávaný bór a hořčík by ho měly přesunout kam patří, tudíž do kostí. Považuji zdravotnickou zaujatost s vápníkem za poukázku na urychlené stárnutí.

Zkušenosti ukazují, že bór s hořčíkem ve správném poměru užívaný denně jako potravinový doplněk má blahodárné účinky na klouby, kosti, šlachy, žlázy. Působí během dvou týdnů na bolesti způsobené usazujícím se vápníkem všude v organizmu např. ostruhy na patách, osteofyty /vápenaté usazeniny na páteři způsobující bolesti zad/, karpální tunely atd. Uvolňují se ztuhlosti svalů a šlach a zvyšuje se tím hybnost bez zbytečných bolestí. Poškozené kloubní chrupavky a nefunkční kloubní maz se obnovuje po delším užívání v řádu měsíců.

U každého člověka okolo 25-28 let nebo u některých i dříve vymizí růstový hormon. Tehdy začne degradace celého těla, zejména pohybového aparátu, kostí, šlach, svalů a kloubů. Přiměřený sport nebo pohyb tento proces zpomaluje, ale bez důležitých prvků, jako je BÓR a HOŘČÍK je celá námaha zbytečná. Bez dostatku těchto látek dochází k vyvápění kostí, kloubů a zubů. Dochází k nadměrnému opotřebování kloubů a usazování vápníku v měkkých tkáních.  

Bór s hořčíkem umožňuje organizmu zbavit se patologického zavápnění přirozenou cestou bez vedlejších účinků. Je potřeba mít na paměti, že to, co se usadí za 20 let, nezmizí za rok. Avšak pozitivní účinky se projeví za podstatně kratší dobu.

Vzhledem k absenci BÓRU v současné potravě, /Měl by být v ovoci a zelenině. Kvůli průmyslovému pěstování za účasti pesticidů, herbicidů a dalších chemických látek, rostliny nepřijímají životně důležitý BÓR obsažený v půdě. A pokud je například ovoce v sadech pěstováno tzv. ekologicky-BIO pak stejně není spolu s hnojivy BÓR do vyčerpané půdy dodáván./ je nezbytné tento doplňovat. Nový produkt BORMAG OSTEO PLUS představuje přípravek, který obsahuje BÓR a HOŘČÍK přesně v potřebném poměru a formě podpořený vitaminem C. Nedostatek této kombinace látek způsobuje mnoho zdravotních potíží a nemocí, kterým se jinak nevyhneme.

Očekávaný účinek a úspěch v nápravě zdravotních problémů se dostaví pouze při pravidelném a důsledném užívání doporučovaného dávkování /2 kapsle denně/. 

Odkaz na stránku o pěstování zeleniny.

https://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/clanek/nejvetsi-vertikalni-farma-v-evrope-vznika-nedaleko-kodane-vyprodukuje-az-1000-tun-jidla-40344821#seq_no=2&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.web.nexttoart&dop_req_id=RfDBfnWfdb9-202012140709&source=article-detail

 

 


 

Bór a Hořčík obsažený v BORMAGU jsou čistě přírodní látky!

Bormag 018w
BorMag Osteo Plus
Skladem

BORMAG® je kombinovaný přípravek určený pacientům s nedostatkem minerálů BÓRU a HOŘČÍKU, který způsobuje nedostatečnou pevnost (kostí, zubů), hybnost a pružnost (kloubů), svalové křeče a zvýšenou míru únavy, psychického vyčerpání a sníženou imunitu.
Jedno balení na dva měsíce!